Skip to content ↓

Academic Staff

Miss Vic ALLAN SENCo
Mr Mike BANFIELD Cover Teacher
Miss Sarah BARKER Science 
Mr David BUSBY Maths
Mr Giles BUTCHER Subject Leader: Music, Art & Design
Mr Mark COMMANE Engineering/DT
Mrs Abbie COOPER English 
Mrs Emma Jane COURTNEY Second in Humanities 
Miss Rachael COX Second in Maths
Mr Dorian COXON Deputy Head: Inclusion/Languages
Ms Laura DONNELLY Assistant SENCo/Maths
Mr Ray DOUGLAS Maths
Mr Phil EDMONDS Head of Dirac House/Languages
Miss Laura EVANS Subject Leader: Maths
Mrs Lesley EVANS Assistant Headteacher
Mrs Kate FIDDIAN Assistant Headteacher/Science
Miss Fiona FIELDS Subject Leader: Science Studies
Mr Rob FLITTER English 
Mr Nathan FREEMAN Science 
Mr Ross GARVEY Maths
Mr Peter GOULD Deputy Head: Curriculum/Geography
Mr Mathew GRAFTON Head of Engagement & Wellbeing/Science
Mrs Aimee GREEN Music/Lead Cover Supervisor
Miss Sarah HARDY Maths
Mrs Claire HARRISSON BTECs and Vocational Learning/Business Studies (Weds - Fri)
Mrs Gemma HICKEY Subject Leader: Humanities (covering J Onslow's Maternity Leave)
Mrs Julia HINCHLIFFE Headteacher
Mrs Alice HINKS Head of Dunmore House/Languages 
Ms Shut HOWELL Art/DT
Mr Pete HURRAN Head of Ricart House/Geography/Humanities
Mrs Beverley JERVIS Maths Intervention Teacher (Tues - Fri)
Mr Phil KEELING-BURTON Liaison and Transition Manager/PE
Mrs Cathryn LEIGH Coordinator of English Language Support (Weds - Fri)
Miss Jennifer MARSH Subject Leader: English Studies
Mrs Cassie MORRISON Science (Mon - Thurs)
Mrs Estella NELSON Second in English 
Miss Kirsty  NEWCOMBE English 
Mr Fergus O'DONOVAN History/Humanities
Mrs Jenny ONSLOW Subject Leader: Humanities (on Maternity Leave from 22/01/2018)
Mr Matthew PARKES Second in Science 
Mrs Lea PEMBERTON HEARD Subject Leader:  Sports Studies 
Ms Kirsty  PETTETT Second in Music, Art & Design
Mr Dan PITT Head of Pethick House/PE
Miss Emily  REDMAN English 
Miss Kate RICHARDS Associate Assistant Headteacher/Science
Mrs Tonya RUSSELL Geography/Humanities (Weds - Fri)
Ms Maddy SELMAN Science
Mr Arun SHARMA English
Miss Emily SIDDON Food/DT/Health & Social Care
Miss Charlotte STRICKLAND PE 
Miss Laura TAYLOR History/Humanities 
Mr Bruno VERON Subject Leader: Languages 
Mrs Cassie WEEKS Maths (Weds - Fri) 
Miss Nicola  WILLIAMS Art/DT
Miss Sophie  WILTSHIRE English/Coordinator for Most Skilled Students 
Miss Florence WOOD English/KS3 Drama